English Kontrast

SPECJALNOŚCI

Bankowość

PROGRAM SPECJALNOŚCI

Studenci specjalności posiadają pogłębioną wiedzę z zakresu funkcjonowania systemu finansowego i bankowego oraz roli pełnionej na rynku finansowym przez banki. Szczegółowo analizowana jest działalność różnych rodzajów banków, zarówno uniwersalnych, jak i specjalistycznych (bankowość prywatna, inwestycyjna, bankassurance, bankowość spółdzielcza) na rynku globalnym i polskim. Znacząca  uwaga poświęcona jest też infrastrukturze rynku bankowego oraz produktom i usługom oferowanym przez banki. Ważną rolę pełni analiza możliwości wykorzystania technik numerycznych i analizy finansowej na potrzeby podejmowania decyzji finansowych oraz zagadnień  związanych z efektywnością i bezpieczeństwem systemu bankowego w okresie pokryzysowym.

Celem specjalności jest zapoznanie studentów z rolą pełnioną przez banki na rynku finansowym oraz z zagadnieniami związanymi z  efektywnością i bezpieczeństwem systemu bankowego – działalnością Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i innych  instytucji regulacyjnych. Celem pośrednim jest także kształcenie samodzielnych i odpowiedzialnych pracowników bankowych poprzez  stymulowanie kreatywności i umiejętności samodzielnej realizacji zadań.

Studenci specjalności przygotowują m.in. oferty produktowe dedykowane poszczególnym segmentom klientów oraz nabywają aktywną postawę  wobec nowoczesnych kanałów dystrybucji usług bankowych.

PRZEDMIOTY

W ramach specjalności Bankowość na studiach I stopnia oferowanych jest sześć specjalistycznych przedmiotów:

  • trzy o charakterze makroekonomicznym: sieć bezpieczeństwa finansowego, systemy bankowe na świecie oraz bankowość spółdzielcza i specjalistyczna,
  • trzy o charakterze mikroekonomicznym: usługi, operacje i innowacje bankowe, marketing usług finansowych oraz metody numeryczne w decyzjach finansowych.

KWALIFIKACJE ABSOLWENTA I PERSPEKTYWY ZAWODOWE

Wiedza i umiejętności nabyte na specjalności Bankowość są istotnym atutem na rynku pracy. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w bankach komercyjnych i spółdzielczych, firmach pośrednictwa finansowego, firmach konsultingowych, biurach maklerskich, funduszach  inwestycyjnych, instytucjach ubezpieczeniowych i instytucjach regulacyjnych. Ze względu na swoje specjalistyczne wykształcenie nasi absolwenci znajdują zatrudnienie nie tylko w instytucjach krajowych, ale także europejskich i globalnych. Program specjalności przygotowuje też studentów do zdawania egzaminu na Europejski Certyfikat Bankowca 3E (ECB-3E) – międzynarodowy certyfikat wydawany   przez European Banking & Financial Services Training Association. Uzyskanie Certyfikatu ECB jest nie tylko potwierdzeniem wiedzy i umiejętności z zakresu bankowości i rynku finansowego, ale daje również możliwość ubiegania się o stopień zawodowy Dyplomowanego  Pracownika Bankowego (po odbyciu dwuletniego stażu pracy w sektorze finansowym).

KATEDRA BANKOWOŚCI współpracuje z gronem instytucji infrastruktury bankowej:

  • prowadzimy Akademie lub specjalne programy z praktykami, dostępne dla uczestników specjalności, m.in. Akademię BZ WBK, Akademię  Nowoczesne Zarządzanie Biznesem (ze Związkiem Banków Polskich), Akademię o Ryzyku w ramach programu Santander Universidades;
  • organizujemy zagraniczne wyjazdy naukowe dla studentów specjalności bankowych: w 2015 do Banku Austrii, w 2016 do Europejskiego  Banku Centralnego i do Banku Centralnego Słowacji;
  • w  2016  roku  przeprowadziliśmy  akredytację  specjalności bankowych  w  rezultacie której UEK została przyjęta do elitarnego grona szkół wyższych mających prawo do przeprowadzenia międzynarodowego certyfikowanego egzaminu: Europejski Certyfikat Bankowca. Pierwsza  edycja egzaminu odbyła się na UEK w 2016 r.