English Kontrast

SPECJALNOŚCI

Finanse i administracja publiczna

PROGRAM SPECJALNOŚCI

Specjalność ta jest ofertą dydaktyczną dla osób zainteresowanych zarządzaniem podmiotami publicznymi, jak również dla osób, które  wiążą swoją przyszłość z pracą w sektorze publicznym. Program specjalności uwzględnia, oprócz ogólnej wiedzy ekonomicznej i finansowej, nowatorskie metody zarządzania podmiotami publicznymi z zakresu programowania budżetowego, co daje podstawę do kreatywnej pracy na stanowiskach wyższego i średniego szczebla administracji rządowej  i  samorządowej. Szeroka oferta przedmiotów do wyboru pozwala na pogłębienie wiedzy z zakresu funkcjonowania struktur administracyjnych Unii Europejskiej, w tym zasad tworzenia budżetu UE, sposobów korzystania z funduszy pomocowych i zarządzania projektami unijnymi.

 

PRZEDMIOTY

W ofercie przedmiotów prowadzonych w ramach specjalności znajdują się: system administracji publicznej, zarządzanie  w sektorze publicznym, programowanie budżetowe, kontrola finansowa, finanse Unii Europejskiej, fundusze unijne, zarządzanie długiem publicznym, podstawy teorii administracji, elementy prawa administracyjnego, system podatkowy, system  finansowania ochrony zdrowia, zamówienia publiczne.

 

KWALIFIKACJE ABSOLWENTA

Absolwent specjalności Finanse i administracja publiczna posiada gruntowną wiedzę z zakresu teorii i funkcjonowania finansów publicznych w Polsce oraz w Unii Europejskiej. Dzięki temu jest on specjalistą z zakresu zarządzania finansami (środkami) publicznymi we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego i społecznego, zarówno w instytucjach finansowych szczebla centralnego, regionalnego, jak i lokalnego. Wnikliwa  znajomość  systemu  podatkowego  w  Polsce, systemu podatkowego w krajach Unii Europejskiej, zasad harmonizacji podatkowej, może stanowić podstawę do ubiegania się o status doradcy podatkowego.

 

PERSPEKTYWY ZAWODOWE

Znajomość finansów państwa daję szansę podjęcia pracy w jednostkach administracji rządowej, Najwyższej Izbie Kontroli, w agencjach władz publicznych, w aparacie skarbowym oraz innych instytucjach sektora publicznego. Absolwent tej specjalności uzyskuje solidną  wiedzę z zakresu finansów samorządu terytorialnego, co stwarza szerokie możliwości zatrudnienia w jednostkach samorządowych (gminach,  powiatach, województwach). Absolwent uzyskuje również przygotowanie do zarządzania podatkami w przedsiębiorstwach oraz w innych podmiotach gospodarczych. Jest specjalistą przygotowanym do objęcia stanowisk kierowniczych administracji rządowej i samorządowej, w  regionalnych izbach obrachunkowych, w jednostkach i zakładach budżetowych, w przedsiębiorstwach, w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej.