English Kontrast

Studia Podyplomowe – Prawo pracy i prawo ubezpieczeń społecznych

Studia Podyplomowe Prawo Pracy i Prawo Ubezpieczeń Społecznych funkcjonują przy Katedrze Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Międzynarodowego Prywatnego od roku akademickiego 2009/2010 i nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Obecnie odbywa się już XIII edycja studiów. Zajęcia na studiach prowadzą przedstawiciele nauki i praktyki prawa, oraz inni specjaliści z zakresu prawa prac, prawa ubezpieczeń społecznych, kadr i płac.

Kierownik studiów:

prof. dr hab. Bogusława Gnela

Kierownik merytoryczny studiów:

dr hab. Monika Szaraniec, prof. UEK (Katedra PPGiPP)

Forma prowadzenia studiów:

dwusemestralne studia podyplomowe w trybie niestacjonarnym (piątek: od godz. 16.45 i sobota od godz. 9.00; 2-3 zjazdy w miesiącu).

Adresat studiów:

studia są adresowane do:

  • osób, które chcą przygotować się do pracy w zakresie kadr i płac,
  • mikro, małych i średnich przedsiębiorców, chcących samodzielnie rozwiązywać problemy wynikające ze stosowania prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych,
  • pracowników komórek kadrowych, HR, komórek rekrutujących pracowników, przedsiębiorców i innych pracodawców.

Kwalifikacje uzyskane po ukończeniu studiów:

kwalifikacje cząstkowe na poziomie 7. Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Ogólne cele kształcenia, przewidywane możliwości zatrudnienia i kontynuacji kształcenia:

Celem Studiów podyplomowych Prawo pracy i prawo ubezpieczeń społecznych jest kształcenie absolwentów potrafiących wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności z zakresu studiów do wykonywania obowiązków związanych ze stosowaniem prawa pracy oraz prawa ubezpieczeń społecznych w ramach zatrudnienia lub tzw. samozatrudnienia. Absolwenci zdobędą wiedzę dotyczącą ogólnych zasad prawa pracy, podstaw prawnych nawiązania, rozwiązania oraz ustana stosunku pracy, praw i obowiązków stron stosunku pracy, dokumentacji pracowniczej, ochrony danych pracowniczych w aspekcie ochrony RODO, czasu pracy, urlopów pracowniczych, wynagrodzeń, urlopowania pracowników, ochrony rodzicielstwa i macierzyństwa oraz odpowiedzialności pracowniczej w tym odpowiedzialności za powierzone pracownikom mienie. Studia te umożliwiają słuchaczom uzyskanie kompetencji oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji w sprawach z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych.