English Kontrast

Prof. UEK dr hab. Aleksandra Nowak-Gruca

e-wizytówka

Profesor uczelni – doktor habilitowany nauk prawnych, rzecznik patentowy

ORCID: 0000-0003-2657-1939

Prof. UEK dr hab. Aleksandra Nowak-Gruca, doktor habilitowany nauk prawnych ze specjalnością prawo cywilne, ekonomista, rzecznik patentowy, trener biznesu, psychotraumatolog i psychoterapeuta w procesie szkolenia w nurcie Gestalt. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (dawniej Akademii Ekonomicznej) na poziomie studiów doktoranckich. Ukończyła też dwie aplikacje prawnicze: komorniczą i rzecznikowską. Odbyła też liczne szkolenia psychologiczne. Doświadczenie psychoterapeutyczne zdobywała m.in. w szpitalu im. Józefa Babińskiego w Krakowie. Posiada uprawnienia do prowadzenia terapii Biofeedback oraz badań eyetrackingowych. W roku 2012 na podstawie pracy pt. Cywilnoprawna ochrona autorskich praw majątkowych w świetle ekonomicznej analizy prawa, napisanej pod opieką Prof. dr hab. Andrzeja Matlaka, decyzją Rady Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymała stopień doktora nauk prawnych. Stopień doktora habilitowanego otrzymała uchwałą Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie dorobku naukowego i monografii pt. Przedmiot prawa autorskiego (utwór) w ujęciu kognitywnym. 

Od 2013 r. pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jest założycielem i opiekunem Koła Naukowego Prawo z Mózgiem. Jest recenzentem Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace z Prawa Własności Intelektualnej, MDPI Open Access Journals. Recenzowała także dla STUDIA OECONOMICA POSNANIENSIA, Współczesne problemy prawa, Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne oraz Przeglądu Prawno-Ekonomicznego. Prowadzi także zajęcia na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Biznesu w Warszawie.

Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa własności intelektualnej i multidyscyplinarnych badań nad prawem, w tym czterech książek, dwóch monografii. Autorka podręczników i rozdziałów w podręcznikach. Odbyła dwa staże naukowo-badawcze. Brała też udział w wielu programach badawczych, w tym międzynarodowych. Prelegentka na konferencjach międzynarodowych i krajowych. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów doradczych i szkoleniowych, m.in. Agencji Rozwoju Regionalnego, Collegium Medicum UJ, PKP Polskich Linii Kolejowych SA, Narodowego Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego SA, Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I. J. Paderewskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki.

Nagradzana za osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne. Laureatka dwóch konkursów NCN, w których pełni(ła) rolę kierownika projektu, stypendystka NAWA. Od Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego otrzymała 3 nagrody indywidualne za osiągnięcia naukowe oraz 4 nagrody za osiągnięcia dydaktyczne (indywidualne i zespołowe).

Specjalizacje i zainteresowania naukowe:

Prawo własności intelektualnej, transdycyplinarne badania nad prawem, w tym w poszukiwaniu nowego paradygmatu w oparciu o dorobek ekonomii, psychologii oraz neuronauki. W ramach grantu NCN prowadzi badania nad wpływem sztucznej inteligencji i Human Enhacement na prawo autorskie.

O badaniach i zainteresowaniach opowiada m.in. w podcaście Prawo Przyszłości Future Lab Law UJ

Języki obce:

j. angielski

Publikacje:

https://bazybg.uek.krakow.pl/dorobek/welcome/bibliografia/5523/0/0/0

Wystąpienia i Szkolenia:

https://e-uczelnia.uek.krakow.pl/course/view.php?id=2263– zobacz dorobek naukowy na e-wizytówkę

Inne osiągnięcia:

https://e-uczelnia.uek.krakow.pl/course/view.php?id=2263 – zobacz dorobek naukowy na e-wizytówkę